Podobnie jak w całych Włoszech również w Kampanii nie brakuje przykładów tego typu architektury. W samym Neapolu znajdują się aż cztery zamki. Dwa najsłynniejsze to Castel dell?Ovo, czyli „zamek na jajku” i Castel Nuovo. Pierwszy zawdzięcza swoją nazwę legendzie, według której Wergiliusz zakopał tu jajko zamknięte w klatce jako symbol siły i wytrzymałości zamku. Wierzy się, że jeżeli jajko pęknie Neapol upadnie. W rzeczywistości twórcą zamku był król Fryderyk II z dynastii Hohenstaufów, a rozbudowie uległ za panowania Andegawenów. Położony na wyspie, połączonej z lądem groblą. Wnętrze nie jest udostępnione do zwiedzania, jednak warto przespacerować się na wysepkę, by podziwiać ciekawe widoki i oddać się specyficznej atmosferze miejsca.

Castel Nuovo o Machino Angioino przy Pizza del Municipio został wzniesiony w 1282 roku przez Andegawenów. Później został przekształcony na rezydencję królewską monarchów aragońskich. Godnym zwrócenia uwagi jest łuk triumfalny głównej bramy, zbudowany w 1454 roku upamiętniający zdobycie miasta przez pierwszego aragońskiego władcę miasta Alfonso I. Dzisiaj budynek jest siedzibą rady miasta i regionu oraz Museo Civico. Z dziedzińca zamkowego roztacza się fantastyczny widok na miasto i zatokę. Pozostałe zamki to XIV ’ wieczny Castel St. Elmo, położony w najwyższej części miasta swego czasu był miejscem trzymania więźniów politycznych oraz Castel Capuano, pierwotnie siedziba normandzkiego króla Wilhelma I. Później za panowania hiszpańskiego przekształcony na gmach sądowy. Taką funkcję pełni do dnia dzisiejszego.

Charakterystycznym zamkiem jest położony na przybrzeżnej skale w Ischia Ponte Castello Aragonese. Malowniczy zamek nie jest jedną z największych atrakcji wyspy. Dużą część życia spędziła tu renesansowa poetka Vittoria Colona, bliska znajoma Michała Aniała, która zamieszkała tu po zagarnięciu jej rodzinnej posiadłości przez Aleksandra VI.

Inne obiekty zamkowe w Campanii zobaczysz w miejscowościach (lub w ich niedalekiej okolicy): Ariano, Arienzo, Ariola, Apella, Baia, Caiazzo, Campagna, Capicignano, Capua, Caserta, Castellamare di Stabia, Castello di Monteleone, Fuorni, Gidia Sannitica, Maddalioni, Montesarchio, Nola, Ottaviano, Palinuro, Pareta, Roccadasspide, Roccaromana, Sant’ Agata dei Goti, Santa Maria dei Castello.

Najwspanialszym pałacem w Kampanii jest XVIII – wieczny Palazzo Reale w miejscowości Caserta. Jego budowę rozpoczęto w 1752 roku, podczas panowania króla Karola III, a ukończono ponad 20 lat później. Autorem projektu był Vanvitelli. Ten monumentalny gmach posiada fasadę długości 245 metrów z majestatycznymi centralnymi schodami. Jeszcze większy przepych panuje we wnętrzu. Bogato zdobione komnaty, pełne są największej klasy malowidłami, sztukaterią oraz rzeźbami i posągami. Równie wielkie wrażenie co sam pałac robią same ogrody w stylu klasycznym, ciągnące się wzdłuż głównej osi na ponad 3 km. Co jakiś czas główna aleja urozmaicona jest fontannami z mitologicznymi motywami. Ogrody są tak rozległe, że jeżdżą po nich autobusy dowożąc turystów do najciekawszych miejsc. Wszystkie zawracają przy kaskadzie z 1789 roku, przedstawiającą Dianę zamieniającą Akteona w jelenia.

W Neapolu najbardziej reprezentatywnym jest królewski pałac Palazzo Reale wzniesiony w 1602 roku w stylu barokowym dla Filipa II. W rzeczywistości pałac nigdy przez dłuższy czas nie był rezydencją królewską. Posiada bogate wnętrza pełne barkowych, złoconych sprzętów, XVII i XVIII -wiecznych obrazów oraz gobelinów. Interesująca jest kaplica z pięknie zdobionym ołtarzem. Inne pałace w Neapolu to renesansowe: Palazzo Cuomo i Palazzo Grabina oraz barokowe: Palazzo di Capodimonte i Palazzo Salerno.

W położonym na południe od Neapolu Portici mieści się XVIII’ wieczny pałac królewski Ferdynanda II Burbona. Z polecenia Króla Obojga Sycylii wybudowano pierwszą na półwyspie Apenińskim linię kolejową prowadzącą z Neapolu właśnie do pałacu w Portici.

Author

Dodaj komentarz