W centrum historycznym Neapolu widoczne są ślady następujących po sobie kolejno kultur basenu Morza Śródziemnego i europejskich począwszy od kolonistów greckich, którzy założyli tu osadę. Z tego powodu UNESCO wpisało centrum historyczne na Listę Światowego dziedzictwa kultury.

Poza zabytkowymi kościołami, pałacami i zamkami możemy podizeiwiać między innymi charakterystyczną wąską zabudowę dzielnicy hiszpańskiej, czy bogate architektonicznie place miejskie. Najwspanialsze to: Pizza del Municipio, Pizza, Dante i Pizza Marcato. Nie sposób nie zwiedzić Teatro San Carlo, otwartego na urodziny Karola Burbońskiego w 1737 roku do dziś pozostaje największą sceną operową w całych Włoszech. Jest jedną z najbardziej znanych scen operowych na świecie i może pomieścić 1380 widzów. Nieopodal znajduje się neorenesansowa Galeria Umberto I z 1887 roku.

Z pozostałości rzymskich warto zwiedzić katakumby di San Gaudioso i di San Gennaro z wczesnochrześcijańskimi, zadziwiająco dobrze zachowanymi freskami. Pobliskie Pozzuoli może poszczycić się Amfiteatrem Falvio, który w momencie budowy był trzecim co do wielkości w Italii. Innym antycznym zabytkiem jest Świątynia Serapisa z I w. n. e., która według ostatnich badań była w rzeczywistości halą targową.

Starówka Benevento pełna jest śladów rzymskich. Na końcu jednej z głównych arterii miasta Corso Dante stoi rzeźba byka Bue Apis, będąca pozostałością z Świątyni Izydy. W samym centrum stoi rzymski teatr, wybudowany za cesarza Hadriana. Kiedyś mógł pomieścić ok. 20 000 ludzi. Obecnie w odrestaurowanym teatrze również odbywają się spektakle. Kampania była dla bogatych Rzymian najczęstszym miejscem wypoczynku. Arystokracja bardzo chętnie budowała tu swoje letnie rezydencje, dlatego w regionie możemy spotkać liczne ślady rzymskich willi.

Najbardziej znaną jest Villa Jovis na wyspie Capri. W położonej na skalistym wzgórzu z cudownymi widokami Zatokę Neapolitańską schronił się w 27 r. n. e. cesarz Tyberiusz. Ostatnie lata życia spędził na wyspie, która w owym czasie stała się centrum głównych wydarzeń politycznych. Swoich wrogów zrzucał z pobliskiej skały do morza. Według podań Tyberiusz prowadził tu bardzo wyuzdane życie. Dzisiaj z willi nie zachowało się zbyt wiele, jednak obserwując pozostałości bez trudu można sobie wyobrazić jej przepych i splendor. Inną, mniej znaną willą jest Villa di Damencuta, zbudowana w podobnym stylu do Villa Jovis. Z ulubionej posiadłości cesarza Augusta Pallazzo a Mare pozostało niewiele. Zachowały się jednak cudowne ogrody zwane Gardini Augusto z fantastycznymi widokami. Runiny rzymskich willi znaleźć można również w Baia, Torre Annnunziata oraz Minori.

Miejscowości na półwyspie Sorrento i wybrzeżu Cilento posiadają ciekawą i malowniczą zabudowę, charakterystyczną zarówno dla Kampanii oraz południowych Włoch. Jednak najbardziej tradycyjną na architekturę możemy podziwiać na wyspie Procida oraz w małych miejscowościach wewnątrz lądu, z dala od głównych szlaków turystycznych, takich jak: Sant? Agata dei Goti, czy San?t Angelo in Formis.