Rozdział został opracowany na podstawie danych z raportu „Il turismo nel 2004” dotyczącego turystyki we Włoszech, ze szczególnym uwzględnieniem Kampanii, zamieszczonego na oficjalnej stronie regionu ? www.regione.campania.it.

Z raportu jasno wynika, że Kampania jest jednym z ważniejszych turystycznie regionów we Włoszech. Odwiedza ją co roku ponad 20 milionów turystów. Ustępuje jedynie takim regionom jak Veneto, Emilia ? Romana, Toskania i Lacjum oraz Trento ? Alto Adige i Lombardia, które mają nieco zawyżony wskaźnik ze względu na swoje przygraniczne położenie. O pozycji Kampanii może świadczyć zestawienie 20 najczęściej odwiedzanych muzeów i obiektów kulturalnych we Włoszech, na którym w 2004 roku znalazły się aż 4 miejsca z regionu.

Nazwa obiektu [miejscowość] [w tys. osób]

Circuito Archeologico Coloseo e Palatino [Rzym]

3523

Scavi Vecchi e Nuovi [Pompeje]

2268

Galleria degli Uffizi e Corridoio Vasariano [Florencja]]

1430

Galleria dell’ Accademia [Florencja]

1173

Museo Nazionale di Castel Sant’ Angelo [Rzym]

707

Circuito Museale [Florencja]

678

Circuito Museale Complesso Vanvitelliano [Caserta]

663

Villa d’Este [Tivoli]

504

Galleria Palatina [Florencja]

463

Museo e Galleria Borghese [Rzym]

458

Gallerie dell’ Academia [Wenecja]

383

Museo Archeologico Nazionale [Neapol]

358

Cappelle Medicee [Florencja]

345

Museo delle Antichita Egize [Turyn]

322

Cenacolo Vinciano [Mediolan]

316

Scavi di Ostia Antica e Museo [Rzym]

300

Villa Adriana [Tivoli]

296

Basilica di Sant’ Apollinare Classe [Rawenna]

287

Grotta Azzurra [Anacapri]

284

Scavi e Teatro Antico [Ercolano]

286

Włochy są jednym z najczęściej odwiedzanych krajów na świecie, jednak sami Włosi mając tyle atrakcji w swoim kraju bardzo niechętnie wyjeżdżają na wypoczynek za granicę. Dlatego też stosunek włoskich turystów do zagranicznych w skali całego kraju wynosi 59 % do 41 %. Jeszcze bardziej te relacje widoczne są na przykładzie Kampanii, gdzie stosunek ten wynosi odpowiednio 62 % do 38 %. Bezpośrednią przyczyną jest duża odległość od północnej granicy Włoch skąd przybywają właściwie wszyscy europejscy turyści. Z tego względu spora część zmotoryzowanych turystów wybiera regiony położone zdecydowanie bliżej.

Zdecydowanie najwięcej jest turystów, co nie jest zaskoczeniem z Republiki Federalnej Niemiec oraz z Wielkiej Brytanii, dla których już w XIX Kampania była modnym miejscem na spędzenie zimy wśród arystokracji. Nieco zaskakująca może wydawać się spora liczba turystów z Francji. Potwierdzeniem światowego turystycznego znaczenia regionu jest duża liczba amerykańskich i japońskich turystów, których przyciągają tutaj nie tyle walory wypoczynkowe, co unikalne zabytki oraz niespotykane krajobrazy. Większość zagranicznych gości stanowią turyści bogatych krajów Europy. Bardzo mało natomiast jest turystów z Europy środkowej, w tym Polski.

Większość turystów to jednak Włosi, którzy przyjeżdżają tutaj ze wszystkich regionów. Nie brakuje przybyszów z odległych północnych regionów jak Lombardia, Emilia , Romana, czy Toskania. Dużo więcej przyjezdnych jest z pobliskiego Lacjum, dla którego Kampania podobnie jak w starożytności służy jako miejsce wypoczynku i relaksu. Pomimo to zdecydowanie najwięcej wypoczywających tu turystów stanowią sami mieszkańcy tego regionu, którzy ściągają na najbardziej popularne odcinki wybrzeża, gdy tylko mają na to czas. Podobna tendencja jest w większości nadmorskich regionów we Włoszech.

Turyści odwiedzają Kampanię w ciągu całego roku, ale sezon turystyczny zaczyna się w maju i trwa do października. Liczba turystów zagranicznych w miesiącach wakacyjnych utrzymuje się na podobnym poziomie. Przy czym od czerwca i do sierpnia przyjeżdżający tu turyści udają się głownie do nadmorskich kąpielisk. Wraz z początkiem września wzrasta liczba turystów skupiających się w głównej mierze na zwiedzaniu. Jeśli chodzi o turystów Włoskich to ich liczba w ciągu roku ma podobny przebieg jak zagranicznych, z wyjątkiem okresu wakacyjnego. Wtedy liczba ta zdecydowanie bardziej dynamicznie rośnie. Największe natężenie przybiera w sierpniu, który jest tradycyjnym miesiącem urlopów we Włoszech. Ceny noclegów w hotelach i apartamentach są dwu, a często nawet trzykrotnie wyższe niż w np. w czerwcu. Pomimo tego na plażach panuje zwykle tłok, a znalezienie noclegu bez wcześniejszej rezerwacji jest niemal niemożliwe. Należy również pamiętać, że w sezonie poza zakwaterowaniem często rosną również ceny w restauracjach, barach, prywatnych plażach, wypożyczalniach sprzętów wodnych, czy biletach wstępu do muzeów.

Sam region jest jednak bardzo zróżnicowany, nie tylko pod względem gospodarczym i zaludnienia, ale także turystycznie. Zdecydowana liczba turystów przyjeżdża jedynie w dwie z pięciu prowincji: Neapol i Salerno. Łącznie stanowią aż 94 % ogółu turystów przyjeżdżających do Kampanii. Są to prowincje położone z dostępem do morza o doskonałych walorach wypoczynkowych. Posiadają zdecydowanie lepiej rozwiniętą infrastrukturę. Na terenie prowincji Neapol i Salerno mieszczą się również wszystkie najcenniejsze walory antropogeniczne poza pałacem w Casercie oraz przyrodnicze z wyjątkiem masywu Monti del Mastese. Wnętrze regionu jest z reguły omijane przez turystów, zwłaszcza zagranicznych. Nie znaczy to jednak, że nie ma turystom nic do zaoferowania. Można tu znaleźć zarówno antyczne zabytki z czasów greckich i rzymskich, architektoniczne perełki architektury średniowiecznej i nowożytnej, a przede wszystkim poznać codzienne życie, obyczaje i kulturę włoskiej prowincji. Najwięcej turystów, bo aż 56% odwiedza prowincję Neapol. Poza stolicą regionu w największym stopniu przyczyniają się do tego zlokalizowane tu znane na całym świecie atrakcje turystyczne takie jak: wykopaliska w Pompejach i Herkulanum, wulkan Wezuwiusz i wyspa Capri.

Równie silnym magnesem są miejscowości wypoczynkowe na Campi Flegrei, pełna uzdrowisk wyspa Ischia, czy jeden z najbardziej znanych włoskich kurortów ? Sorrento. Drugą ważną prowincją jest Salerno ? 38% ogółu ruchu turystycznego. Swoją silną pozycję zawdzięcza głównie słynnemu Wybrzeżu Amalfi. Kolejnym istotnym miejscem destylacji turystów jest Cilento (wybrzeże) oraz w mniejszym stopniu Piana del Sele. Prowincja ma wybitnie wypoczynkowy charakter poza greckimi świątyniami w Paestum. Prowincja Caserta osiąga zdecydowanie wyższe natężenie ruchu turystyczne w porównaniu z Avelino i Benevento głównie dzięki słynnemu kompleksowi pałacowemu znajdującego się w stolicy regionu. Ostatnie dwie prowincje mają znikome znaczenie dla ruchu turystycznego w porównaniu do całego regionu. Niewątpliwe posiadają jednak wiele ciekawych i wartych do zobaczenia miejsc. Turystyka ma tutaj charakter znaczenie bardziej regionalne, zwłaszcza w porównaniu z kosmopolitycznymi miejscowościami w prowincjach Neapol i Salerno.