Półwysep Sorrento ogranicza od południa ogranicza Zatokę Neapolitańską. Wybrzeże ma tutaj charakter skalisty, często klifowy. Brak długich i piaszczystych plaż z pewnością wynagradzają zapierające dech w piersiach widoki na Monti Lattari wpadające prosto do morza, całą zatokę oraz masyw Wezuwiusza. Woda jest zdecydowanie bardziej czysta niż miejscowościach: Ercolano, Torre Del Greco i Torre Annunziata, które położone w bliskim sąsiedztwie Neapolu tworzą z nim właściwie zespół miejski. Północną cześć półwyspu porastają głównie cyprysy oraz gaje cytrynowe nadając miejscu niesamowity zapach. Główne miejscowości turystyczne to: Castellammare di Stabia, Vico Equense i Massa Lubrense oraz przede wszystkim słynne Sorrento.

Położenie Penisola Sorentina na tle Kampanii.

Pierwszą miejscowością od strony Neapolu jest kąpielisko Catellammare di Stabia. Do miejscowości przybywają również kuracjusze ze względu na znane i cieszące się dużą popularnością tutejsze uzdrowiska. Z miejscowości można wjechać kolejką na Monte Faito (1100 m n. p. m.) gdzie można podziwiać niezwykłą panoramę. Kierując się dalej w kierunku zachodnim wybrzeże staje się coraz bardziej skaliste. Następną miejscowością jest nieco mniej znane ale za to bardziej spokojne Vico Equense.

Miasteczko zachowało tradycyjną południowowłoską atmosferę i posiada pięknie położoną plażę. Tuż za wzgórzem opadającym niemal pionowo do morza znajdują się już przedmieścia Sorrento. Znanej miejscowości położonej na klifach, do której od ponad 200 lat przyjeżdżają turyści z całej Europy (patrz załącznik, fot. nr 11). Ibsen napisał tu część ?Peer Gynta?, Wagner i Nietzsche odbyli tu słynną sprzeczkę, a Maksym Gorki mieszkał tu ponad 10 lat.

Sorrento jest miastem pełnym życia i radości ale również turystów. Należy do najbardziej znanych włoskich kurortów. Do części plaż schodzi się wydrążonymi w skale starymi katakumbami lub zjeżdża windą. Plaże są z reguły kamieniste, na niektórych odcinkach przechodzące w piaszczyste o charakterystycznej czarnej barwie, związanej oczywiście z Wezuwiuszem. Miasto jest, poza samym Neapolem, najlepszą bazą wypadową do zwiedzania regionu. Renoma, piękne położenie oraz popularność sprawiły, że Sorrento jest bardzo drogą miejscowością dla turysty. Ostatnią miejscowością jest dużo mniej kosmopolityczna Massa Lubrense. Położona blisko Sorrento posiada równie urokliwie położone plaże, ze zdecydowanie mniejszą ilością turystów.

Author

Dodaj komentarz