W samym Neapolu znajdziemy wiele ciekawych architektonicznie obiektów sakralnych. Najważniejszym jest gotycka katedra pod wezwaniem San Gennaro (św. Januarego), który jest patronem miasta. Budowę katedry rozpoczęto w XIII wieku. Natomiast jest neogotycka fasada pochodzi z XIX wieku. Znajdująca się w katedrze kaplica pod wezwaniem San Gennaro zawiera bezcenne fiolki z zakrzepniętą krwią świętego, która upłynnia się co najmniej trzy razy w roku oraz czaszkę w relikwiarzu w kształcie popiersia z 1305 roku (więcej o cudzie świętego Januarego w podrozdziale Kultura, tradycje i obyczaje regionu).

Z kolei kaplica Santa Restituta stanowi właściwie osobny kościół i prawdopodobnie jest najstarszą zachowaną budowlą w Neapolu. Została wzniesiona przez Konstantyna Wielkiego w 324 roku, a jej konstrukcję wsparto na kolumnach pochodzących ze znajdującej się tu wcześniej świątyni Apolla. W baptysterium można spotkać relikty pochodzące jeszcze z czasów wczesnochrześcijańskich takie jak chrzcielnica. Krypta katedry ufundowana przez kardynała Carafa, zawierająca groby św. Januarego i papierza Innocentego IV stanowi jeden z najpiękniejszych przykładów architektury renesansowej.

W gotyckim kościele San Domenico pochodzącym z 1289 roku można podziwiać cudowny obraz „Ukrzyżowanie”, który według podań miał przemówić do św. Tomasza, który przebywał tu przez jakiś czas w klasztorze. Wyjątkowym obiektem jest kościół Ges? Nuovo. Ta barokowa świątynia budowana dla zakonu Jezuitów w latach 1584 ? 1601 posiada charakterystyczną fasadę zbudowaną z lawy wulkanicznej. Wnętrze świątyni jest pełne przepychu i bogactwa. Zostało częściowo ozdobione przez neapolitańsko ? hiszpańskiego artystę, Jose de Ribera.

Kościół San Anna dei Lombardi zwany Monteoliveto to renesansowa świątynia zniszczona i odbudowana po wojennych bombardowaniach. Zawiera jedne z najcenniejszych zabytków renesansowych w regionie. Znajduje się tu Pieta autorstwa Gudio Mazzoniego składająca się z ośmiu naturalnej wielkości postaci. Zakrystię pokrywają freski autorstwa Vasariego.

Poza samym Neapolem w Campanii znaleźć można również wiele zabytków architektury sakralnej. Praktycznie każda, często nawet bardzo mała miejscowość posiada zabytkowy kościół z ciekawą historią. Do najważniejszych obiektów sakralnych w regionie zaliczyć można między innymi Santuario San Gennaro. XVI ? wieczne Sanktuarium położone jest nad Pozzuoli, w miejscu przypuszczalnej męczeńskiej śmierci patrona Neapolu ? św. Januarego. W świątyni znajdziemy kamień z krwią św. Januarego, na którym został ścięty. Krew zmienia swoją barwę na promienistą, w czasie kiedy w Neapolu upłynnia się krew świętego.
Na Capri warto zobaczyć XIV ? wieczny klasztor Certosa di San Giacomo. Głównie ze względu na architekturę, która reprezentuję charakterystyczny dla wyspy styl.

Nad rynkiem w Amalfi dominuje katedra, z typową dla regionu kopułą zbudowaną z glazurowych kafelków. Największa atrakcją są brązowe drzwi przywiezione z Konstantynopola, datowane na 1066 rok. Wnętrze to mieszanka stylu romańskiego z saraceńskim. W krypcie znajdują się relikwie św. Andrzeja. Bardzo charakterystyczne dla katedry w Amalfi są jej krużganki w arabskim stylu, z bielonymi łukami i palmami rosnącymi obok. W niewielkim muzeum przy katedrze można zobaczyć sakralne pamiątki jeszcze z czasów średniowiecznych. Jednak najbardziej interesująca wydaję się być XVIII ? wieczna lektyka z Macau, używana przez biskupów Amalfi.

Górujące nad Amalfi Ravello również posiada katedrę pod wezwaniem Sant Pantaleone. Krew świętego, pochodzącego z IV wieku przechowywana w kaplicy skrapla się dwa razy do roku: 19 maja i 27 sierpnia – podobnie jak krew św. Januarego w Neapolu. Obiekt pochodzi z XI wieku, natomiast w 1786 roku został gruntownie przebudowany. Wejście do budynku zdobi para XII ? wiecznych brązowych drzwi zdobionych 54 scenami Męki Chrystusa. We wnętrzu uwagę przykuwa monumentalna XIII ? wieczna ambona, której mozaikowe ornamenty przedstawiają smoki i ptaki. Fundatorem świątyni był ród Rufolo, których portrety i herby można zobaczyć w środku. Warto odwiedzić katedrę w Salerno, w której znajduje się ogromny, bogato zdobiony kością słoniową ołtarz pochodzący z końca XI wieku. Jest to największe tego typu dzieło na świecie.

Wewnątrz lądu na uwagę zasługują przede wszystkim XIII ? wieczna romańska katedra w Benevento, do której wchodzi się przez duże bizantyjskie drzwi z brązu, oraz klasztor Certosa di San Lorenzo w Paduli. Jego budowę rozpoczęto w XIV wieku, a całkowicie skończono dopiero w XIX. Budowla jest utrzymana głównie w stylu barokowym. W trakcie II Wojny Światowej przetrzymywano tu jeńców. W czasach funkcjonowania klasztor słyną z arystokratycznego pochodzenia wielu tutejszych mnichów.

Innymi zabytkowymi kościołami w Neapolu są:

Nazwa

Wiek

Styl

S. Maria del Carmine

XIII, XVIII wiek

Gotycki

S. Giovanni a Carbonara

XIII-XVI wiek

Gotycki

S. Maria la Nova

XIII-XVI wiek

Gotycki

S. Domenico Maggiore

XIII, XVII wiek

Gotycki, neogotycki

S. Lorenzo

XIII, XVIII wiek

Gotycki, neogotycki

S. Agostino alla Zecca

XIV, XVII, XVIII wiek

Gotycko – barokowy

S.S. Severino e Sossio

XV, XVI wiek

Renesansowy

S. Giacomo degli Spanoli

XVI wiek

Renesansowy

S. Chiara

XIV i XVIII wiek, po wojnie odbudowany

Renesansowo – barokowy

S. Filippo Neri

XVI-XVIII wiek

Renesansowo ? barokowy

Gerolomini

XVI, XVII wiek

Barokowy

S. Maria Donnaregina

XVII wiek

Barokowy

S. Annunziata

XVIII wiek

Barokowy

S. Francesco di Paolo

1817-46

Klasycystyczny