Costiera Amalfitana to obszar zajmujący południową część półwyspu Sorrento. Ten odcinek wybrzeża może śmiało rościć sobie prawa do najpiękniejszego w Europie.

Nadmorska droga o tej samej nazwie wije się tu wśród potężnych skał, opadających niemal pionowo w lazurowe morze dostarczając niezapomnianych widoków. Wybrzeże należy do najbardziej renomowanych we Włoszech, można podziwiać tu niebezpiecznie usytuowane rezydencje na stromych zboczach. Jednak nadmorskie skały są tak strome, że uniemożliwiają już właściwie dalszą rozbudowę okolicznych miast. Jest to gwarancją, że Wybrzeże Amalfi jeszcze na bardzo długo pozostawi swoje naturalne piękno. Przepięknie położone liczne plaże ściągają turystów z całego świata. Stolicą, od którego wybrzeże zawdzięcza swoją nazwę jest Amalfi. Innymi znanymi kąpieliskami są przede wszystkim Positano oraz Praiano, Atrani, Minori, Maiori i Vietri sul Mare. Nie można pominąć położonego kilkaset metrów nad Amalfi miasta Ravello, z którego widok na wybrzeże zdobi większość pocztówek z okolicy.

Położenie Costiera Amalfitana na tle Kampanii.

Jadąc od strony Sorrento pierwszą większą miejscowością jest Positano. Przepięknie położone na stromym zboczu w kształcie piramidy stało się inspiracją tysięcy obrazów i widokówek oraz uczyniło z malutkiej miejscowości luksusowy kurort, niewiele ustępujący Capri (patrz załącznik, fot. nr 14). Wiele znanych osób ma tu swoje wille co sprawia, że miejscowość nie należy do najtańszych. Posiada jednak niezwykle piękne plaże, które nie są przesadnie zatłoczone. Niestety spora część z nich jest płatna i droga. Nieco dalej na wschód leży nieznacznie mniej popularne położone w rozpadlinie skalnej Praiano. Będące dobrą bazą wypadową do zwiedzania przepięknej Grotto dello Smeraldo (Szmaragdowej Groty). Miejscowość posiada bardzo ładne i czyste plaże.

Mijając kilka pięknie położonych wiosek znajdziemy się już w największym i zdaniem wielu najciekawszym mieście wybrzeża ? Amalfi. Miasto w czasach bizantyjskich było niezależną republiką i jedną z największych potęg morskich. Ostatecznie miasto zostało podbite w 1131 r. przez Normanów, a w 1343 r. silnie zniszczone przez trzęsienie ziemi. Do dziś można jednak znaleźć ślady wcześniejszej świetności. Z kolei już od epoki edwardiańskiej było bardzo popularnym kurortem, kiedy to brytyjskie klasy wyższe chętnie spędzały tu zimę.

Obecnie kurort tętni życiem, a większość atrakcji znajduje się tuż przy nabrzeżu. Wzdłuż pięknej wysadzanej palmami promenady nie brakuje kawiarni, barów i restauracji. Rozległa plaża, rzadko jednak pozostaje niewypełniona. W odległości krótkiego spaceru wokół wzniesienia leży Atrani, które jest w rzeczywistości jest przedłużeniem Amalfi. Nie jest jednak tak pełne zgiełku, plaże są mniej zatłoczone a ceny bardziej przystępne. Tuż nad Amalfi położone jest Ravello, o którym Andre Gide napisał, że miejscowość jest ?bliższa niebu niż morzu?.
Stąd można podziwiać najwspanialsze widoki na całe wybrzeże.

Dalej w kierunku Salerno położone są Minori i Maori. Miejscowości wciśnięte w skaliste wybrzeże, pełne wąskich, krętych uliczek i tradycyjną zabudową. Posiadają ładne plaże o szarym piasku. Najbliżej Salerno znajduje się Vietri sul Mare, gdzie góry już tak strono nie opadają do morza. Z tego też powodu plaże z drobnym szarym piaskiem są tutaj najszersze na całym wybrzeżu.

Author

Dodaj komentarz