Campi Flegrei to odcinek wybrzeża od Pouzzoli – pierwszego miasta na zachód od zespołu miejskiego Neapolu po słynną dawną grecką osadę Cumae. Inne miejscowości wypoczynkowe to: Baia, Bacoli i Miseno. Nazwa Campi Flegrei w dosłownym tłumaczeniu oznacza Ogniste Pola i obejmuje obszar również wewnątrz lądu, na który składa się trzynaście niskich, częściowo wypełnionych wodą kraterów oraz dziesiątki gorących źródeł. Z pism Homera i późniejszych Wergiliusza wiemy, że miejsce to było bardzo dobrze znane już od starożytności jako ?Przedsionek Hadesu?, jak również ze względu na swoje piękno określane mianem Pól Elizejskich.

Położenie Campi Flegrei na tle Campanii.

Jest to obszar o niepowtarzalnym krajobrazie, mający do zaoferowania bardzo wiele odwiedzającym go turystom. Campi Flegrei to pięknie położone plaże oraz ciepła, czysta woda pomimo dość bliskiego sąsiedztwa Neapolu (patrz załącznik, fot. nr 4). Głównym miastem regionu i zarazem dobrą bazą wypadową do zwiedzania regionu jest Pouzzoli. Znajdują się tutaj popularne kąpieliska, do których licznie przyjeżdżają lokalnymi środkami komunikacji mieszkańcy Neapolu. Atrakcją są ruiny amfiteatru Falvio (Amfiteatr Flawiusza lub Wielki), który po wybudowaniu był trzecim co do wielkości w Italii. Niedaleko znajduje się Świątynia Serfapisa z I w. n.e., która w rzeczywistości była halą targową. Stąd bardzo łatwo dostać się do na wpół wygasłego wulkanu Solfatara.

Nie wybucha on już od paru tysięcy lat, ale podobnie jak w czasach rzymskich stanowi dziś atrakcję turystyczną. Po wejściu do środka krateru można zaobserwować wydobywające się ze skał opary Grunt, o żółtoszarym zabarwieniu jest bardzo niestabilny. Źródła bezgłośnej emisji gazów przepajają powietrze zapachem siarki. Niektóre z tych źródeł czyli fumaroles, są obudowane cegłami – panująca w środku wysoka temperatura daje efekt sauny. W pobliżu znajduje się Lago d’Averno, znane w antyku jako Avernus Lacus i uważane za przedsionek Hadesu. Według legend w starożytności przelatujące nad jeziorem ptaki zdychały i wpadały do jeziora. Było to związane z trującymi oparami wydzielanymi najprawdopodobniej w owym okresie.

Obecnie ma takiego niebezpieczeństwa. W 37 r. p. n. e. Agrypa zbudował tu port marynarki wojennej oraz liczący ponad 200 m. kanał Cripta Romana łączący jezioro z Cumae. Wybrzeże na zachód od Neapolu było swego czasu najmodniejszym miejscem wypoczynkowym rzymskich patrycjuszy, którzy masowo budowali tu swoje wille. Szczególnie popularna była miejscowość Baia. W swojej posiadłości zmarł tutaj w 138 r. n.e. cesarz Hadrian, a według niektórych podań Neron zamordował swoją matkę. Ruiny łaźni rzymskich nie pozostawiają wątpliwości co do funkcji wypoczynkowej miasta. Ciekawym i niespotykanym miejscem jest Podwodny Park Archeologiczny.

Pobliskie Bacoli oprócz pięknej plaży posiada również slady rzymskiej obecności ? podziemny zbiornik wodny Piscina Mirabile. Szerokie piaszczyste plaże położone są w Miseno oraz na południe od Cuma. Z Miseno warto wspiąć się na stromy garb Capo Miseno na skraju Campi Flegrei o niemal płaskim wierzchołku, z przepięknym widokiem na Neapol i Wezuwiusz oraz w drugą stronę na wybrzeże aż po miasto Gaeta na Riwierze Ulissesa.

Author

Dodaj komentarz